Prawo jazdy 2018 – podsumowanie zmian w przepisach

prawo jazdy 2018 - zmiany będą istotne

Prawo jazdy 2018 – Zmiany w przepisach

Zespół Mobilnego Prawka przygotował krótkie podsumowanie zmian w przepisach dotyczących prawa jazdy, które wejdą w życie w 2018 roku. Zmiany te są istotne, dlatego zachęcamy wszystkich obecnych i przyszłych kursantów do zapoznania się z nimi.

Okres próbny

Wraz z rokiem 2018. wejdzie w życie nowelizacja ustawy obejmująca wszystkie osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r.. W związku z tym, zostanie wprowadzony okres próbny, wynoszący 24 miesiące od daty wydania uprawnień, wiążący się z koniecznością przestrzegania przez nowych kierowców zaostrzonych przepisów.

Okres próbny wymaga od nowych kierowców przestrzegania zaostrzonych limitów prędkości wynoszących 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych przez okres ośmiu miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy.

Dodatkowo, w trakcie trwania 24-miesięcznego okresu próbnego, dopuszczalne jest popełnienie maksymalnie dwóch wykroczeń drogowych, z  zastrzeżeniem, że starosta może wydłużyć okres próbny o kolejne dwa lata w momencie popełnienia dwóch wykroczeń drogowych. W sytuacji, w której kierujący popełni trzy wykroczenia drogowe bądź przestępstwo drogowe, starosta cofa uprawnienia do kierowania pojazdem.

Dla kogo zielony listek?

Przez pierwsze osiem miesięcy nowi kierowcy będą musieli poruszać się jedynie pojazdami z umieszczonym na szybie zielonym listkiem. Zostaną także zobligowani do przejścia obowiązkowego szkolenia pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu odebrania prawa jazdy. Oznacza to, że każdy kierowca będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym kursie teoretycznym min. z zakresu problematyki wypadków drogowych, organizowanym w WORDzie. Szkolenie to jest dodatkowo płatne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie kosztowało 100 zł.

Dodatkowe zajęcia doszkalające

W tym samym okresie, pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu odebrania prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał przejść szkolenie praktyczne, min. z zakresu wyprowadzania auta z poślizgu, w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Kurs ten ma trwać tylko godzinę oraz, według nieoficjalnych informacji, kosztować 200 zł.

Ograniczenia działalności gospodarczej

Na koniec warto wspomnieć, że przez pierwsze osiem miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, kierowcy nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu oraz pracować zawodowo jako kierowcy.

Opracowała: Marianna Gusman

Źródło:

http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/732442,Prawo-Jazdy-2018-r-wszystkie-zmiany.html