Każdego dnia ludzie wchodzą ze sobą w interakcję. Istnieją pewne niepisane wzorce zachowania do których się stosujemy. Wśród społeczności kierowców również istnieje podobne zjawisko. Niby każdy zna przepisy i wie jak zachować się na drodze, ale niestety 
w praktyce bywa z tym różnie…

Ważne jest, aby nie stracić zimnej krwi i nie dać się sprowokować. Nie mówimy, że użycie klaksonu od czasu do czasu jest złe (szczególnie w sytuacji niebezpiecznej)  jednak bardziej chodzi o to by posiąść umiejętność szybkiego WYCHODZENIA z konfliktów na drodze, a wręcz UNIKANIA ICH.

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych zachowań kierowców, które mogą wywoływać stres i których powinniśmy unikać jako kierowcy.

1. Wymuszanie pierwszeństwa i włączenia się do ruchu

Nic tak nie denerwuje jak „wyskakujący” z drogi podporządkowanej  samochód. Tym bardziej kiedy jego kierowca udaje, że nic się nie stało. Nieraz tylko ze względu na dobry refleks lub przewidywanie można uniknąć kolizji.

To samo tyczy się osób wyprzedzających „na trzeciego” lub samochodów wciskających się na siłę do ruchu. Jeżeli udało Ci się uniknąć wypadku lub stłuczki – raczej bądź z siebie dumny, zamiast się denerwować, bo dzięki sprawnemu oku właśnie zdobyłeś kolejne doświadczenie drogowe.

2. Nie sygnalizowanie manewru

Znak rozpoznawczy „niedzielnych” kierowców szczególnie przy zmianie przez nich pasa ruchu. Jest to sytuacja zarówno denerwująca jak i niebezpieczna. Kierowcy tego pokroju albo bardzo rzadko jeżdżą lub ich technika jazdy pozostawia wiele do życzenia. Taka sytuacja potrafi  NAPRAWDĘ DENERWOWAĆ i wprowadzać w błąd poprawnie jadących kierowców.

Nie warto się jednak denerwować. Pamiętaj, że ZAWSZE masz obowiązek zachować bezpieczny odstęp.

3. Blokowanie lewego pasa

Gdy ktoś blokuje lewy pas szybkiego ruchu to jest to kolejny dowód na braki w technice jazdy lub lekceważenie innych kierujących. Przykładem może być sytuacja kiedy to nierozsądny kierowca porusza się lewym pasem ruchu obok innego auta ( jadąc z jego prawej strony ) i oba pojazdy mają tą samą prędkość – patrz zdjęcie poniżej. Bywa, że takie sytuacje są naprawdę irytujące szczególnie dla kierowców jadących z tyłu.

4. Powolne ruszanie

Plaga w dużych miastach. Najczęściej zdarza się to na dopiero, co zapalającym się ZIELONYM SYGNALE na sygnalizatorze. Kierowcy (OCZYWIŚCIE bez względu na płeć ) którzy mają zwolniony refleks lub zajmują się rozmowami telefonicznymi, pisaniem smsów, czytaniem gazety, czy na przykład poprawianiem makijażu można śmiało nazwać  „zawalidrogami”.

 

Zbyt późne ruszanie na zielonym świetle sprzyja powstawaniu korkom i zatorom drogowym. Takie zachowanie drażni nas szczególnie najbardziej, kiedy sami się śpieszymy.

 

5. Złe parkowanie

Tutaj także można powiedzieć, że jest to plaga. Zajmowanie dwóch miejsc parkingowych przy supermarkecie, parkowanie na zakazie, miejscach dla inwalidów lub trawniku stało się niestety normą. Kierowcy tego typu są prawdziwymi ignorantami. Sytuacja ta szczególnie irytuje, ponieważ przez  taką osobę nie możemy zaparkować naszego pojazdu prawidłowo.

Pamiętaj, że nie możesz sam wymierzać kary. W tym celu nie wzywaj policji czy straży miejskiej. Zachowaj spokój i nie daj się ponieść emocjom. 

6. Wyrzucanie śmieci przez okno

Papier po kanapce, kupek po kawie lub niedopałki. Wyrzucanie śmieci podczas jazdy jest wręcz nagminne wśród użytkowników szos. Osoby, które to robią są bardzo niekulturalne, a dodatkowo szkodzą środowisku.  Pamiętajmy, że droga to nie wysypisko śmieci i należy dbać o jej czystość. Przyznajmy również, że znacznie przyjemniej podróżuje się po drodze, która nie jest zanieczyszczona.

Zachowań, które mogą nas drażnić jest zapewne znacznie więcej. Użytkownicy dróg niemalże codziennie napotykają na sytuacje, które opisaliśmy w artykule, ale podczas jazdy nie warto zajmować sobie głowy nad rozmyślaniem na ich temat. Jazda samochodem jest zbyt przyjemna by ją sobie psuć drobnymi incydentami drogowymi.

SPRAWDŹ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY.