Wybór szkoły nauki jazdy

Często wybór szkoły jazdy nie jest łatwy. Ostatnimi czasy wzrost liczby Ośrodków Szkolenia Kierowców (OSK) spowodował dużą rywalizację cenową. Szkoły, które gwarantowały wysoką jakość usługi szkoleniowej bardzo często nie miały  szans w rywalizacji ze szkołami oferującymi ceny super – atrakcyjne.

Na co uważać?

W trakcie trwania kursu nie dajmy się oszukiwać na „sztucznie” wypracowanych oszczędnościach i zwracajmy uwagę na formę i treść naszego kursu. Żeby to ułatwić zwracamy uwagę na najczęstsze „grzechy” ośrodków szkoleniowych.

Zachowaj czujność, gdy trafisz na szkołę, pamiętaj,  że jakiekolwiek obcinanie kosztów za pomocą skracania szkolenia (np. poprzez „obcinanie godzin” szkoleniowych) jest nieetyczne i nielegalne.

CIEKAWOSTKA!

Pomocnym narzędziem może okazać się zapowiedz wprowadzenia e-usługi „Sprawdź szkołę jazdy”. Dzięki której będzie można sprawdzić zakres szkoleń danej szkoły jazdy oraz zakres uprawnień danego instruktora. Skontrolujemy dodatkowo % zdawalności egzaminów wybranej szkoły przez kursantów przeszkolonych przez danego instruktora.

Co ciekawe – możliwe, że w przyszłości dostępne będą również dane m.in. dotyczące liczby szkód lub kolizji spowodowanych przez osoby przeszkolone przez danego instruktora.

Jak wyszukać dobry ośrodek nauki jazdy?

1. Często im taniej – tym gorzej.

Jeżeli chcesz uniknąć zbędnych kosztów to zainteresuj się danymi statystycznymi – weź pod uwagę zdawalność z tego ośrodka oraz co często okazuje się pomocne – skorzystaj z internetu (np.  fora internetowe). Opinie ludzi którzy mieli styczność z firmą oferującą usługi już niejednego uratowała przed popełnieniem błędu. Może się też okazać, że taki „ supertani “ kurs po dodaniu  kosztów dodatkowych:  lekcji, materiałów a także za powtarzanie egzaminów jest dużo większy niż początkowo myślałeś.

2. Upewnij się, czy szkoła prowadzi szkolenie teoretyczne.

Pamiętaj, że samo omawianie pytań egzaminacyjnych to zdecydowanie za mało! Dobre szkolenie teoretyczne to nie tylko znajomość znaków drogowych, to również a może przede wszystkim  zdolność do wytłumaczenia w logiczny sposób skomplikowanych sytuacji  spotykanych na drodze czy nauka bezpiecznych postaw przyszłego kierowcy. Dodatkowo zwróć uwagę  na wyposażenie dydaktyczne ośrodka: nie powinno brakować takich rzeczy jak  tablice do pisania, makiety lub programy komputerowe, tablice poglądowe z zakresu szkolenia lub obowiązujące teksty aktów prawnych.

3. Trasy egzaminacyjne

Ważne jest by zorientować się czy szkolenie praktyczne prowadzone jest w różnych sytuacjach drogowych, czyli poza miastem oraz na trasach szybkiego ruchu. Szkolenie po tak zwanych „utartych trasach egzaminacyjnych“ będzie miało sens tylko wtedy,  gdy  do końca życia zamierzasz jeździć tylko wokół trasy WORDU 🙂

4. Sprawdź czy Ośrodek Szkolenia Kierowców przeprowadza obowiązkowe kontrolne egzaminy wewnętrzne.

Bardzo szybko pomagają one ustalić czy kursant ma problem z opanowaniem materiału bądź jazdą.

Dużo wygodniej jest  dowiedzieć się o tym w trakcie trwania naszego  kursu i nadrobić ewentualne braki niż nie zdać egzaminu państwowego.

5. Weryfikacja pojazdów

Zwróć szczególną uwagę, w jakich samochodach będziesz trenował swoje umiejętności (czy są takie same jak na egzaminie) oraz czy plac manewrowy oraz jego wyposażenie jest zgodne z aktualnymi przepisami. Niekiedy zdarza się  np. że stanowiska manewrowe nie posiadają odpowiednich wymiarów.

6. Staraj się jak najszerzej poznać pełną ofertę OSK

Z reguły duże firmy oferujące pełny zakres szkoleń i usług dodatkowych są stabilniejsze. Warto dodać, że zmniejsza to ryzyko „obcinania” twoich wykupionych godzin podczas trwania szkolenia.

Na koniec ostatnia ważna rzecz. Pamiętajmy: dobra Szkoła Jazdy przygotowuje nas nie tylko do egzaminu na prawo jazdy, ale nauczy nas także bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z dróg.

ŻYCZYMY UDANEGO WYBORU OSK 🙂

SPRAWDŹ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY.